Prowadząc przedsiębiorstwo, niejednokrotnie zawieramy transakcje z kontrahentami z zagranicy. W dzisiejszych czasach obsługa takich płatności jest prosta i szynka, wystarczy tylko wiedzieć, jak przeprowadzać je bez straty.
Przelewaj mądrze
Do międzynarodowych transakcji walutowych warto wykorzystywać przelewy internetowe. Są one zazwyczaj sporo tańsze od zlecenia przelewu międzynarodowego w oddziale banku. Dodatkowo, korzystając z konta walutowego, oszczędzamy także na kosztach przewalutowania przelewanych pieniędzy. Pamiętajmy, że każda wymiana euro czy innej waluty pociąga za sobą koszty w postaci spreadu i prowizji banku. Wybierając sposób dokonania płatności, koniecznie uważnie sprawdźmy tabelę opłat za transakcje międzynarodowe. Jeśli to tylko możliwe ze względu na płynność finansową i sposób funkcjonowania firmy, warto opłacać zagraniczne faktury wykorzystując do tego środki wpłacone w walucie przez innego kontrahenta, bez przelewania ich na konta złotówkowe i wpłacania z powrotem. Jeśli operujemy podczas działalności kilkoma walutami i konieczna jest wymiana euro na franki szwajcarskie lub wymiana franków na euro, powinniśmy rozważyć założenie kont walutowych w każdej z tych walut i operowanie przelewami z rozmaitych kont bankowych. Jeśli nasza działalność opiera się na międzynarodowych transakcjach, dzięki takiemu postępowaniu możemy zaoszczędzić spore kwoty unikając kosztów przewalutowania. Pamiętajmy również, że obracając dużymi kwotami możemy negocjować z bankiem wysokość spreadu i prowizji, dzięki czemu wymiana euro i innej waluty może być dla nas bardziej korzystna.
Internetowe kantory naprzeciw potrzebo przedsiębiorców
Kantory oferujące wymianę walut on-line mogą być także wartościowym pośrednikiem w transakcjach międzynarodowych. Jeśli interesuje nasz szybka i bezpieczna wymiana EUR na CHF lub inne transakcje wymiany między walutami obcymi, warto zainteresować się oferta kantorów on-line. Kantory takie zazwyczaj oferują niższe koszty operacyjne. Po wykupieniu specjalnego pakietu dla firm, możemy także zaoszczędzić spore kwoty na prowizji. W ramach takich pakietów można negocjować kurs waluty, a także zlecić usługodawcy obsługę naszych zobowiązań międzynarodowych. Takie czynności są całkowicie zgodne z prawem a internetowy kantor wystawia na życzenie fakturę.
Pamiętaj o kosztach
Warto pamiętać, że wymiana waluty, koszty prowizji i spreadu to koszty firmy, które można uwzględnić w zeznaniu podatkowym jako koszt uzyskania przychodu. Dotyczy to wszystkich możliwych opcji dokonywania międzynarodowych transakcji, także indywidualnej zamiany dewiz w kantorze. Wiele internetowych kantorów oferuje specjalne pakiety dla firm obejmujące nie tylko bieżącą obsługę zobowiązań ale także szczegółowe rozliczenia, potrzebne do rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie sposobu rozliczenia międzynarodowej transakcji, możemy wystąpić do Ministra Finansów z prośbą o szczegółową interpretację podatkową. Taką interpretacje wyda nam upoważniona Izba Skarbowa. Taka interpretacja chroni przedsiębiorcę również od sankcji prawnych w wypadku jakichkolwiek wątpliwości fiskusa.