zasady bhp
fot. pexels.com

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy bardzo często traktowane są z przymrużeniem oka. Szkolenie BHP często jest oceniane, jako coś niezbędnego do odbycia, natomiast mało praktycznego i przyjemnego. Niestety skutki tego mogą być bardzo problematyczne. Dowiedz się, z czego wynika takie podejście pracowników do BHP, jak można to zmienić i jakie efekty uzyskać, dzięki zaproponowanym zmianom.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/bezpieczenstwo-i-higiena-pracy/ 

Zasady BHP

Zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy są wydawane przez Państwową Inspekcję Pracy – Głównego Inspektora Pracy. Są to zasady, które z jednej strony mają charakter ogólny, a z drugiej bardzo personalny. Ogólny dlatego, że można wskazać konkretne zasady, których należy przestrzegać tak w ogóle w miejscu pracy, np. związane z obsługą komputerów, zachowaniem wskutek pożaru czy innych niebezpiecznych wypadków. Szczegółowe i personalne z tego względu, że są przypisane konkretnym branżom i środowiskom, np. zasady BHP dedykowane do gazownictwa, przemysłu spożywczego czy rolnictwa. Znajomość zasad, które dotyczą nas ze względu na pracę w danym miejscu jest niezbędna. Jednak ta znajomość zasad wcale nie oznacza, że pracownik rzeczywiście je zna i będzie umiał je wykorzystać.

(Nie)prawidłowe szkolenia BHP

Zdecydowana większość miejsc pracy stosuje się do wymogów Państwowej Inspekcji Pracy i oferuje nowym pracownikom (a czasem również stałym pracowników odświeża wiedzę na temat zasad BHP) szkolenia związane z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Niestety wiele organizacji, jak nie większość, szkolenia te przeprowadza w bardzo nie efektywny sposób. Wynika to z przeświadczenia, że każdy zna zasady danego miejsca pracy i nie trzeba angażować się w ich przekazania; a też stąd że na rynku brakuje osób, które w ciekawy sposób przekazały by te zasady. Z tego względu zarówno pracownicy, pracodawcy, jak i osoby przeprowadzające szkolenia – traktują je jako niezbędna formalność. Niestety może to mieć negatywne konsekwencje na przyszłość, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Głównie chodzi o nieumiejętność zachowania się pracownika w momencie niebezpiecznego wypadku lub wywołanie takiego, poprzez nieprzestrzeganie zasad BHP. Warto zatem zadbać o to, aby zasady BHP były przekazane w sposób skuteczny, by pracownicy naprawdę mieli ich świadomość.

Przeczytaj też: http://www.zdrowienatopie.pl/ksiazki-dla-dzieci-jak-wybrac-te-dobre/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ