Nasze oczy każdego dnia wykonują niezwykle ciężką pracę. Gdy tylko się budzimy, zaczynają przesyłać informacje do mózgu, które następnie są analizowane i interpretowane. I niestety robią to przez cały niemal dzień, aż do momentu, gdy zamkniemy je, udając się na spoczynek. Mimo to dbamy o nie zdecydowanie za mało. A efektem tego są różnego rodzaju choroby i schorzenia. Jednym z nim jest zespół suchego oka.
Przyczyny i objawy
Choroba, jaką jest zespół suchego oka, należy niewątpliwie do chorób naszych czasów. A to dlatego, że czynnikami ją wywołującymi są: klimatyzowanie pomieszczeń, męczenie wzroku poprzez długą pracę przed komputerem, czy oglądanie telewizji. A po czym możemy ją poznać? Przede wszystkim po uczuciu nieprzyjemnego wysuszenia, pieczeniu, światłowstręcie, nadmiernym łzawieniu, czy zamglonym polu widzenia.
Zespół suchego oka. Jak sobie z nim poradzić?
Ponieważ objawy bywają bardzo niekomfortowe, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Zanim trafimy do lekarza, możemy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Najlepszym z nich są okłady z zaparzonych torebek czarnej herbaty czy rumianku. Równie dobrze sprawdzają się też plasterki zielonego ogórka. Dwudziestominutowe okłady zapewniają nawilżenie i przynoszą ulgę. A co jeśli okłady i odpoczynek nie pomagają? Wówczas konieczne staj się zgłoszenie do lekarza. Istnieje szereg leków, które lekarz może nam przepisać, a które skutecznie niwelują objawy. Poza tym lekarz może też przepisać nam profilaktycznie krople, które na przyszłość pomogą zapobiec nawrotom.
Nieleczenie choroby
Zespołu suchego oka nigdy nie wolno nam lekceważyć. Choć jest to choroba niepozorna, bo wymaga przywrócenia optymalnego poziomu nawilżenia, nieleczona potrafi być bardzo przykra w konsekwencjach. Bardzo często prowadzi ona do uszkodzenia rogówki, stanu zapalnego, zakażenia, a nawet powstania owrzodzenia na rogówce. A to może grozić nawet utratą wzroku.
Problemów ze wzrokiem nigdy nie należy lekceważyć. Przecież to jeden z najcenniejszych zmysłów.